Mishimoto MMICP-SS-1751 1.75" 180° Universal Stainless Steel Exhaust Piping
★★★★★ 4.1 58 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.landskronafoto.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Mishimoto has your next project covered with our line of Universal Stainless Steel Piping. Our line of piping is available in a natural finish and is perfect for use on exhaust systems, downpipes, or external wastegate dumps. The Mishimoto Universal Stainless Steel Piping line has all the sizes and shapes to fit your build with outer diameters ranging from 1. 5” to 3”, and you have a choice between straight, 90°, 180°, and U-J bend sections. The Mishimoto Universal Stainless Steel Piping, like all our products, also includes the Mishimoto Lifetime for a worry-free addition to your custom build.
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Perfect for use on exhaust components, downpipes, and external wastegate dumps
  • Available in 90°, 180° U-J Bends, or straight sections
  • Select diameters available from 1. 5"-3"
  • Mishimoto Lifetime
UPC 811580036729
Shape Round
Brand Name Mishimoto
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1.35 Kilograms
Manufacturer Mishimoto
Material Type Stainless Steel
Item Type Name Mishimoto MMICP-SS-1751 1.75" 180° Universal Stainless Steel Exhaust Piping
Installation Type Bolt-On
Included Components Universal Exhaust Pipe (1)
Manufacturer Part Number MMICP-SS-1751
Manufacturer Warranty Description Lifetime Warranty
Global Trade Identification Number 00811580036729
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
58 ratings | 24 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (45)
4 stars
7% (4)
3 stars
4% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
10% (6)